Régóta erre a hírre várt a kormány, komoly fordulatról árulkodnak a legfrissebb adatok

Repülőrajtot vettek az év első hónapjában az üzletek.

Éves alapon nőtt, januárhoz képest azonban kissé mérséklődött a kiskereskedelem forgalma februárban Magyarországon. A kormánynak ezért is kellett beavatkozni az árszabályozásba.
Februárban a kiskereskedelem forgalmának volumene a naptárhatástól (és szökőnaphatástól) megtisztítva 3,3 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit – jelentette hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Ez azt jelenti, hogy a kiskereskedelmi forgalom volumene az év első két hónapjában 4 százalékkal nőtt.
Ezt is ajánljuk a témában
Repülőrajtot vettek az év első hónapjában az üzletek.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 3,5, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 5,0, az üzemanyag-kiskereskedelemben 0,4 százalékkal bővült az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva. A szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene 0,6 százalékkal maradt el az előző havitól, ez nagy valószínséggel a drasztikus árazás miatt történt, ami miatt a kormány márciusban bevezette az árrésstopot.
2025. január-februárban a forgalom volumene - szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint - 4,0 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit.
Ezt is ajánljuk a témában
Elemzők szerint lassanként visszatérhetünk arra a növekedési pályára, ahonnan 2022-ben, az orosz–ukrán háború előtt tértünk le.
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint a friss adatok a fogyasztói bizalom egyértelmű erősödését jelzi.
„ A magyar háztartások egyre magabiztosabban terveznek, ami nemcsak a boltok forgalmán, hanem a turizmus élénkülésében is érezhető hatást gyakorol. A kedvező folyamatokat elsősorban a magas
foglalkoztatottság, és a reálbérek 17 hónapja tartó folyamatos növekedése alapozza meg” – írta a tárca.
A közleményben kiemelték: a kormány a családok és a nyugdíjasok érdekében továbbra is határozottan fellép az indokolatlan áremelkedésekkel szemben, ezért bevezette az árrés csökkentést. Az intézkedés hatása jelentősnek bizonyult, az érintett termékek ára több mint 18 százalékkal lett olcsóbb. A kormány az intézkedés betartatása érdekében a jövőben is folyamatosan figyelemmel kíséri az élelmiszerárak alakulását, a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság rendszeres ellenőrzései pedig hozzájárulnak ahhoz, hogy a kereskedelmi láncok betartsák a szabályozást, ezáltal a vásárlók kedvezőbb áru termékekhez juthassanak.
A növekvő jövedelmek és a kedvezőbb bolti árak hatására a fogyasztás bővülése a következő hónapokban tovább folytatódhat, amelyet az online pénztárgépek előzetes adatai is megerősítenek.
Nyitókép: Balogh Zoltán/MTI/MTVA